Manuální lymfatická masáž

Lymfatickou masáž považuje hodně lidí jen za kosmetický zákrok. Třeba při celulitidě. Spousta však netuší, že nám může pomoci s řadou nepříjemných nebo i zdravotních problémů.

Typickým příznakem toho, že lymfatický systém nefunguje, jak by měl, jsou například otoky nohou i jiných částí těla, chronická únava a bolesti hlavy. Někdy také vyšší sklon k infekčním chorobám horních cest dýchacích (anginy, chřipky, různé záněty). Masáž, odborně drenáž, je může v řadě případů odstranit či zmírnit.

Zmíněný systém tvoří důmyslnou síť cév, podobnou tomu krevnímu. Odvádí z tkání odpadní produkty metabolismu, vodu, ionty a bílkoviny, ale také cizorodé látky a choroboplodné zárodky.

Jeho součástí jsou lymfatické uzliny, ve kterých se soustřeďuje větší množství lymfocytů a makrofágů, tedy bílých krvinek. Ty likvidují potenciálně škodlivé buňky a látky. Vyčištěnou tekutinu vracejí zpátky do krve. Systém je důležitou součástí naší imunity. Jde o jakousi čističku odpadních vod nebo spíš tekutin v tkáních.

Lymfomasáž je vhodná především při následujících potížích: otékání kotníků a nohou z oslabení imunitního systému, bolesti hlavy a jejich prevence, bolesti páteře, svalů, celulita, redukce váhy, bolest těla po sportovních výkonech, relaxace, regenerace, detoxikace.

Kdy na manuální lymfatickou masáž NECHODIT:

  • onkologická onemocnění
  • akutní bakteriální infekce, horečnaté stavy, žilní onemocnění
  • růže
  • otoky způsobené onemocněním ledvin a jater
  • glaukom (zelený oční zákal)
  • rizikové těhotenství a první trimestr těhotenství
  • hyperfunkce štítné žlázy

Jak často chodit lymfomasáž?

Obecně se doporučuje chodit 1x měsíčně pro prevenci správného fungování lymfatického systému (zpočátku většinou raději častěji). Při konkrétním problému je lepší se individuálně domluvit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *